top of page

Hakkında

ANTIOCH ART GALLERY

Antakya‘nın tarih öncesinden günümüze kadar uzanan yolcuğu birçok kültürü barındırır. Antakya’nın medeniyetler şehri yaklaşımı sadece günümüz için değil, geçmişte birbirinden çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmasından da kaynaklanır; Roma ve Osmanlı dönemlerinin akabinde Hatay Devleti adı altında kendi bağımsızlığını ilan etmiş, Mustafa Kemal Atatürk‘ün de büyük katkıları ile Türkiye Cumhuriyeti‘ne katılmıştır. Antakya’nın asırlar boyunca kültürlere karşı içselleştirdiği konuksever tutum, Antioch Art Gallery‘nin kuruluşuna ilham olmuştur.

MİSYON

Antioch Art Gallery, Antakya’nın sanatını yerelden genele yaymayı amaçlar; sanatın Antakya’dan yolculuğa çıkarak ulaşabildiği her yere ulaşması için köprü olanağı sağlamayı hedef edinir. 

VİZYON

Antioch Art Gallery‘nin vizyonu Antakya’nın sanat kültürünü Türkiye’de üst sıralara taşıyarak sanatın konumunu güçlendirmektir.

 

ERDAL ATAHAN KİMDİR?

Antakya'da doğdu, lise eğitimini yine Antakya'da Osman Ötken Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Akabinde İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü'ne girdi, sanata olan ilgisi aracılığıyla çeşitli dergilerde ve mecralarda kısa öykü, sinema inceleme araştırmaları yayınladı, ayrıca tiyatro ile ilgilendi, oyun ve senaryo denemeleri yazdı. 2013'te Fizik Bölümü'nü son sınıfta bıraktı. Galeri Artist bünyesinde Operasyon Yöneticiliği yaptı. Akabinde Galeri Miz bünyesinde Sanat Danışmanlığı görevini üstlendi. Bu süreçte Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü bitirdi. 2018 yılında 'İyi ve Sağlıklı Diyet' adlı özel kliniğin, 2019 yılında ise Antakya'nın ilk profesyonel galerisi 'Antioch Art Gallery'nin kuruculuğunu üstlendi.

bottom of page